Jak technika User story/Acceptance Criteria pozwala zgrabnie definiować wymagania w SCRUM…?

Rafał Stańczak

Myśl przewodnia

Zwinne metodyki zawdzięczają swoje powstanie dzięki potrzebie elastycznej obsługi szybko zmieniających się wymagań klienta w czasie trwania projektu oraz tworzeniu wysokiej jakości programów, aplikacji czy serwisów internetowych.

Opis

Podczas wystąpienia przedstawię i postaram się zainteresować Was jedną z najpopularniejszych technik wspierających zbieranie i opisywanie wymagań użytkownika w postaci historyjek (user stories) oraz ich późniejszą projekcję na codzienną pracę zespołu poprzez zbiór kryteriów akceptacji (Acceptance Criteria). Przybliżę sposoby i zalety stosowania wspomnianej wyżej metody uzupełniając teorie o przykłady. Opierając się na frameworku Scrum przejdziemy przez cykl życia wymagań od momentu definicji, poprzez planowanie sprintu, codzienny development aż do momentu wypuszczenia nowej, działającej wersji produktu do klienta. Postaram się udowodnić iż technika mocno wspiera budowę produktów zgodnych z potrzebami klienta zawsze opierając się na racjonalnych potrzebach użytkownika końcowego.

Grupa docelowa

analitycy biznesowi, deweloperzy, testerzy, właściciele produktu, scrum masterzy, kierownicy projektu

5 wniosków dla uczestników
  1. Dlaczego projekty IT się nie udają i co należy zrobić aby to zmienić
  2. Opis i zalety stosowania najpopularniejszej techniki zbierania wymagań użytkownika w scrum w postaci historyjek (user stories) oraz ich projekcję na pracę zespołu poprzez kryteria akceptaci (Acceptance Criteria)
  3. Model definicji wymagań, dlaczego opłaca się INVESTować w tworzenie dobrych wymagań
  4. Kim są użytkownicy wymagań i „jak dobrze wejść w ich buty”
  5. DoR i DoD (definicje gotowości i ukończenia) jako bramki jakości wymagań w agile
Prelegent

Rafał Stańczak

Konsultant Quality Assurance i Scrum z przeszło 10 letnim stażem, manager IT z bogatym doświadczeniem w kilku dużych międzynarodowych projektach z rożnych branż (e.g. telekomunikacja, ubezpieczenia, e-commerce, bankowość), Certyfikowany Scrum Master i Product Owner, właściciel bloga www.scrumdo.pl w ramach, którego dzieli się posiadaną wiedzą ze społecznością polskiego IT.

Zaangażowany we współpracę z dwoma kwartalnikami – Quale gdzie jest autorem artykułów oraz REQ Magazyn gdzie działa w zespole redakcyjnym opiniując artykuły merytorycznie. Aktualnie Agile Coach, Scrum Master oraz Quality Assurance Manager portfela produktów w szwajcarskiej firmie konsultingowej z branży bankowej. Na codzień uzwinnia swoją organizację, dostarcza szkolenia Scrum (do tej pory przeszkolił ok. 140 osób w trzech lokalizacjach: Warszawa, Manila i Luksemburg). Biorąc udział w projektach zawsze koncentruje się na dostarczaniu wysokiej wartości, usuwa przeszkody stojące przed zespołami w drodze do realizacji celu oraz dba o finalną jakość produktu. Członek organizacji Scrum Alliance oraz Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Prelegent konferencji branżowych, targów pracy, meetapów społeczności. Pasjonat zwinnego zarządzania projektami i metod zapewniania jakości.